Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 143 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları Tuna Matbaacılık

Radyoaktif Kirlilik

Günümüzde çevre sorunlarıyla ilgili olarak en çok tartışılan konulardan biri radyoaktif kirliliktir. Radyasyon, enerjinin elektromanyetik dalgalar veya parçacıklar biçiminde yayımı veya aktarımı olarak tanımlanır. Radyasyon yayan maddelere ise radyoaktif maddeler denir. Radyoaktif maddelerin atom çekirdeklerinde bulunan proton ve nötronlar eşit sayıda değildir. Bu nedenle atomlar, kararsız hâlde bulunur. Bu atomlar, kararlı hâle gelebilmek için alfa (a), beta (p) ve gama (y) gibi ışınlar yayar.

Dünyada doğal ve yapay radyasyon kaynakları bulunmaktadır. Uzaydan yeryüzüne ulaşan kozmik ışınlar ile toprak, hava, su, bitkiler ve diğer canlılar doğal radyasyon kaynaklarına örnek olarak verilebilir. Yapay radyasyon kaynakları ise nükleer enerji santralleri, nükleer silah üreten fabrikalar, televizyon, radyo, bilgisayar, röntgen, tomografi gibi tıbbi cihazlar vb. şeklinde sıralanabilir. Radyoaktif kirliliğe neden olan kaynaklar arasında özellikle nükleer enerji santralleri (Görsel 3.34), nükleer araştırmalar ve nükleer silah denemeleri sonucu ortaya çıkan radyasyon ve radyoaktif atıklar ciddi sorun yaratmaktadır. Günümüz teknolojisiyle bu atıklar zararsız hâle dönüştürülemediğinden özel koşullarda saklanmaktadır. Ancak saklama koşullarının deprem ve tsunami gibi doğal olaylara karşı dayanıklı olması gerekmektedir.

Ayrıca nükleer santrallerin bu doğal afetlerden etkilenerek radyasyon yayması ihtimali henüz tam olarak ortadan kaldırılabilmiş değildir. Örneğin Japonya’nın kuzeydoğusunda 11 Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan dev tsunami, modern teknolojiyle kurulmuş olmasına rağmen, Fukuşima Nükleer Santralinde hasar oluşturarak radyoaktif sızıntıya yol açmıştır. Bölgede binlerce insan yüksek radyasyona maruz kalmış, besinlerin ve içme sularının da radyoaktif kirlilikten etkilenmesinden dolayı besin ve su sıkıntısı yaşanmıştır. Teknolojik gelişmeler altında uygun önlemlerin alınması ile radyoaktif enerjinin kullanımındaki olumsuz sonuçlardan kaçınılabilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap