Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 142 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 142 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 142 Cevapları Tuna Matbaacılık

Okuma Metni

17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü

Her yıl 12 milyon hektar toprak çölleşiyor. Arazi bozunumu ve çölleşmenin ekonomiye verdiği senelik kaybın 42 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Dünyada yaklaşık 1,5 milyar insanın yaşamı bozunmakta olan arazilere bağlıyken dünyanın en fakir kesiminin yüzde 42’si çoktan bozunmuş arazilerde yaşıyor. Tarım alanlarının yüzde 52’sinin ise orta veya ileri düzeyde bozunuma uğramış durumda olduğu belirtiliyor. Çölleşme, arazi bozunumu ve kuraklık en çok kırsal bölgelerde yaşayanları etkiliyormuş gibi gözükse de bu etkilerin gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak dalga dalga yayılacağı, şehirleri ve burada yaşayan şehirlileri de tehdit edeceği öngörülüyor. Dünya tarihinde ilk defa şehirlerde yaşayan insanların sayısının kırsalda yaşayanları geçtiği belirtiliyor. Gıda üretimine katkısı bulunmayan ve tüketici olan şehirlilerin iklim değişikliğinin etkileri ve çölleşme sebebiyle artan gıda fiyatlarından etkilendikleri ifade ediliyor. Bu konuya örnek olarak 2010 yılında gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak dünya genelinde büyük çoğunluğu kentlerde yaşayan 44 milyon insanın aşırı yoksulluk ve açlık sınırının altındaki koşullarda yaşamaya itildiği gösteriliyor.

Bu noktada, ekosistem merkezli adaptasyon kavramı öne çıkıyor. Bu kavram, çölleşmeyle mücadele ve küresel ısınma gibi sorunlar karşısında uyum sağlamaya ve önlem almaya dayanan bir yol haritası içeriyor. Sürdürülebilir toprak yönetiminden sera gazı azaltım stratejilerine, biyoçeşit- liliğin ve ekosistemlerin güçlendirilmesinden yerel halklara yönelik eğitim stratejilerine kadar çok sayıda politikanın altı çiziliyor. Ekosistem merkezli adaptasyonla 2030 yılı itibarıyla gıdada yüzde 50, enerjide yüzde 45, su varlıklarında ise yüzde 30 oranında artış sağlanabileceği belirtiliyor.

Ekosistem merkezli adaptasyon stratejisinin sunduğu düşük maliyetli yöntemler, yüksek verimlilik potansiyeli taşıyor. Hayvancılığın doğru planlanması ve gözetimi, çayır ve mera verimliliğini sürdürülebilir kılıyor. Sağlıklı toprak sadece gıda üretimi sürekliliğini sağlamıyor, iklim değişikliği kaynaklı şiddetli doğa olaylarına karşı direnci de artırıyor. UNCCD*, “Toprak geleceğimizin güvencesidir. Toprağım iklime dayanıklı.” olarak belirlenen 2014 Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’nün sloganıyla toprak ve iklim değişikliği ilişkisine dikkat çekiyor. Sağlıklı yaşamın sağlıklı topraklarda mümkün olabileceğinin altını çiziyor.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap