Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 14 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları Tuna Matbaacılık

Çünkü hücre genel olarak bir küre şeklinde düşünülürse büyümede hacim yüzey orantısı r3/r2 dir. Hacim, yarıçapın küpü (r3) oranında artarken yüzey, yarıçapın karesi (r2) oranında artar ve bir zaman sonra hücrenin yüzeyi besin alışverişini, atık maddelerin atılımını ve gaz alışverişini bütün hücreye sağlayamayacak duruma gelir. Hücre, yüzeyini artırmak amacıyla bölünmeye başlar. Hiçbir hücre sonsuz olarak büyüyemez. Her hücrenin ulaşabileceği belli bir büyüklük vardır. Bu büyüklüğe ulaşan hücre eğer bölünmezse yaşlanmaya başlar ve daha sonra ölür.

Bölünme olgunluğuna ulaşmamış amibin sitoplazmasının bir kısmı her gün bir parça kesilirse, çekirdeksiz kalan kesilmiş sitoplazma ölür. Çekirdeğin olduğu kısım ise uzun süre bölünmeden yaşayabilir. Böyle bir deneyle amip dört ay kadar bölünmeden yaşatılmıştır. Normal koşullarda bir amip bu süre içinde 65 defa bölünebilirdi. Bu deney, hücrenin bölünebilmesi için belli bir büyüklüğe ulaşması gerektiğini göstermektedir

b. Sitoplazma-Çekirdek Oranı

Hücre büyümesi sırasında sitoplazma hacimce artar. Sitoplazmanın her yerini yönetmek zorunda olan çekirdeğin etki alanı daralır. Hücre, çekirdeğin sitoplazmadaki denetim alanını korumak ister. Bölünme sonucu sitoplazma miktarı azaldığından çekirdeğin hücreyi denetlemesi kolaylaşır. Görüldüğü gibi bölünmek için tek neden, sitoplazmanın belli bir miktara ulaşması değildir. Araştırmacılar her hücrenin çekirdek ve sitoplazma hacimleri arasında bir oran olduğunu ve bu oranın da hücre bölünmesinde rolü olduğunu deneylerle göstermişlerdir. Genç hücrelerde bu oran yüksektir. Hücre büyüdükçe oran azalır ve maksimum büyüklüğe ulaşan hücrelerde bu oran en düşük değerdedir. Sitoplazma ve çekirdek arasındaki oran belli bir sınırı aştığında çekirdek bölünme emri verir. Çekirdek tarafından bölünme emri verilmiş fakat henüz bölünmeye başlamamış bir amipin sitoplazmasından bir kısım kesilse dahi bölünme işinin durdurulamadığı ve amipin bölünmeye devam ettiği gözlemlenmiştir. Bu durum bölünme emrinin çekirdek tarafından verildiğini ve bölünme emri verildikten sonra sitoplazma miktarı azaltılsa bile bölünmenin gerçekleştiğini gösteren bir kanıttır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap