Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 138 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları Tuna Matbaacılık

Su kirliliğinin hem çevre hem de canlılar için pek çok zararı vardır. Su kirliliğinden dolayı sularda yaşayan balık ve diğer hayvanlar ölmekte, suda ve su kenarında yaşayan bitkiler yok olmaktadır. Bu nedenle birçok canlı türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Konut ve sanayi atıklarıyla kirletilmiş sularda yüksek oranda fosfor bulunur. Ayrıca gübreleme faaliyetleri sonucu suya yüksek miktarda azotlu bileşikler karışır. Yüksek miktarda azotlu ve fosforlu bileşikleri içeren sular, karıştıkları su kaynaklarının doğal yapısını bozarak bazı bitki ve alglerin aşırı miktarda çoğalmasına neden olur. Ötrofikasyon denilen bu olay sonucunda sular yeşil ve bulanık bir hâl alırken suda yaşayan diğer canlılar zarar görür. Aşırı derecede çoğalan alglerin atıklarının ve ölülerinin mikroorganizmalarca ayrıştırılması sudaki oksijenin tükenmesine neden olur. Bunun sonucunda suda yaşayan canlıların sayısı azalmaya başlar. Zamanla göl içindeki tür çeşitliliği azalır. Ayrıca ayrışmayan organik maddeler suyun dibine çökelir. Su zamanla, yaşanmaz ve kullanılmaz hâle gelir.

Konut ve lokantalarda kullanılmış olan yağların kanalizasyon suyuna atılması büyük sorunlara yol açmaktadır. Yiyecek hazırlama ve kızartmalarda kullanılan yağlar, kullanıldıktan sonra atık yağ olarak özel yerlerde biriktirilmelidir. Çünkü bu yağların lavabolara dökülmesi hem lavaboların ve tahliye borularının tıkanmasına hem de ulaştığı su kaynaklarının kirlenmesine neden olmaktadır. Yapılan çalışmalar 1 litre yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğini göstermektedir. Bu şekilde kirlenmiş sularda canlıların yaşaması güçleşmektedir.

Su kirliliğine neden olan bir diğer etmen sanayide kullanılarak ısınan suyun normal sıcaklığa getirilmeden su kaynaklarına boşaltılmasıdır. Bu şekilde boşaltılan su, boşaltıldığı nehrin veya gölün su sıcaklığının yükselmesine neden olmaktadır. Suyun sıcaklığı yükseldikçe su içinde çözünmüş hâlde bulunan oksijen gazı sudan ayrılarak havaya karışır. Böylece sudaki oksijen miktarı azalır. Bu da suda yaşayan canlıların solunum yapmalarını zorlaştırarak ölümlerine neden olur. Su kirliliği, biyolojik birikim yoluyla hem suda yaşayan canlılara hem de insanlara zarar vermektedir. Kirli sularda yaşayan deniz canlılarıyla beslenen kuşlar ve diğer hayvanlar da biyobirikim yoluyla…

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap