Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 137 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 137 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 137 Cevapları Tuna Matbaacılık

Su Kirliliği

Suyun canlılar için önemini biliyorsunuz. Canlı hücre ve dokularının önemli bir kısmını oluşturmasının yanında birçok canlı için yaşam ortamı olması açısından su, yaşamsal öneme sahiptir. Su, tuzluluk oranı bakımından yeryüzünde iki şekilde bulunur: tatlı su ve tuzlu su. Akarsular, nehirler, dereler, göllerin çoğu, yer altı suları, buzullar ve kutuplardaki buz kütleleri tatlı; denizler, okyanuslar ve bazı göller tuzlu su içerir. Yeryüzünde içme ve kullanma suyu olarak nitelendirilebilecek tatlı suyun miktarı oldukça sınırlıdır. Yeryüzünün 2/3’ünü kaplayan suların ancak %2,5’ini tatlı sular oluşturur. Tatlı suyun büyük bir kısmı kutuplarda (Antartika, Greenland) buzul ve çok derin jeolojik tabakalarda yeraltı suyu olarak bulunur

Su döngüsünün aksamadan devam etmesi su kaynaklarının varlığını sürdürmesi açısından önemlidir. Ancak insan faaliyetleri nedeniyle hem bu çevrim aksayabilmekte hem de su kaynaklarında bulunan suların kalitesi düşmektedir. Hızlı nüfus artışı, yanlış sulama faaliyetleri, plansız şehirleşme ve sanayileşme su kaynaklarının azalmasına ve kirlenmesine neden olmaktadır. Suda bulunmaması gereken kirletici maddelerin suyun niteliğini bozacak yoğunlukta bulunmasına su kirliliği denir.

Su kirliliğinin başlıca nedenleri:

• Konut ve sanayi kuruluşlarından arıtılmadan çevreye bırakılan kirli sular
• Tarım faaliyetlerinde kullanılan gübre, tarım ilaçları gibi maddeler
• Deniz taşımacılığı sırasında deniz taşıtlarının atıkları ve kazalarda denizlere yayılan petrol

Nükleer santraller ve diğer sanayi kuruluşlarında kullanılarak soğutulmadan çevreye bırakılan sıcak sular
• Nükleer atıklar
• Konut ve sanayi kuruluşlarından atılan katı atıklar (Görsel 3.23)
• Erozyona uğrayan alanlardan taşınan toprak
• Hava kirliliği ve asit yağışları

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap