Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 135 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 135 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 135 Cevapları Tuna Matbaacılık

Sera gazlarının artmasıyla atmosfer tarafından tutulan ısının miktarı da artmakta, bu durum da küresel ısınmaya neden olmaktadır. Bilimsel araştırmalar sera gazlarıyla küresel ısınma arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Küresel ısınmayla atmosferin özellikle yeryüzüne yakın katmanlarının ve yeryüzünün sıcaklığı artmaktadır

Sera gazlarının artmasına neden olan plansız kentleşmenin ve sanayileşmenin yanı sıra ormanlar başta olmak üzere doğal bitki örtüsünün tahrip edilmesi de küresel ısınmanın artmasına yol açmaktadır. Bitki örtüsü, insan aktivitesi nedeniyle atmosfere bırakılan karbondioksidi fotosentez olayıyla azaltır. Bu nedenle bir yandan karbondioksit ve diğer sera gazlarının artmasına neden olan faaliyetler, öte yandan bu sera gazlarını bir miktar azaltacak olan bitki örtüsünün yok edilmesi sorunu daha da büyütmektedir.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği dünya genelinde bazı olaylarla etkisini göstermektedir. Bunlar; denizlerde su seviyesinin yükselmesi, hava sıcaklığının ve deniz suyu sıcaklığının artması, buzulların azalması, kutuplardaki buzların erimesi, dünyanın değişik yerlerinde yoğun yağış, sel, fırtına ve bazı bölgelerde kuraklıktır. Bilim insanları, küresel ısınmadaki artışın devam etmesi hâlinde tarıma elverişli toprakların çölleşeceğini, buzlarla kaplı bölgelerin ise tarım alanları olacağını öngörmektedir. Ayrıca su seviyesinin artmasıyla birçok kıyı kentinin sular altında kalacağı ve büyük felaketlerin yaşanacağı tahmin edilmektedir. Küresel iklim değişikliğinin zamanla su kaynaklarında ciddi azalmalara; bitki, hayvan ve hastalık yapıcı organizmaların dağılım alanlarının ve hatta insanların yerleşim yerlerinin değişmesine neden olacağı düşünülmektedir. Dünya nüfusunun önemli bir kısmının kıyı şeridinde

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap