Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 122 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları Tuna Matbaacılık

boşaltım gibi faaliyetleri; atmosfer olayları, jeolojik olaylar vb. madde döngülerinin gerçekleşmesinde rol oynar. Örneğin bir odun yandıktan sonra kül, duman ve ısı açığa çıkar. Burada açığa çıkan ısı, bitkinin fotosentezle aldığı ve biyokütlesinde kimyasal enerji olarak depoladığı güneş enerjisidir. Yanan bir odun parçasının eski hâline dönemeyeceği bilinir ama başta karbon olmak üzere odunu oluşturan diğer maddeler yok olmaz; kül olarak litosfere, duman olarak atmosfere karışır.
Atmosferdeki karbon, fotosentezle tekrar bitkilere; litosfere karışan kül de milyonlarca yılda karbonatlı kayaçlara dönüşür. Böylece karbon tükenmemiş, sadece doğal ortamda yer değiştirmiş olur. Bu tür örnekler; oksijen, azot, demir, fosfor, sülfür ve daha pek çok madde için de çoğaltılabilir. Madde dolaşımında meydana gelen herhangi bir aksama, önem derecesine göre ekosistemin bozulmasına ya da yok olmasına neden olur. Çünkü her ekosistemin madde varlığı bellidir ve kullanıldığı oranda yerine konulmadığı takdirde tükenmektedir. Canlılar için büyük önemi olan su, karbon ve azot döngülerini inceleyiniz.

Su Döngüsü

Dünyadaki toplam suyun %96’dan fazlası tuzlu sudur. Bütün tatlı su kaynaklarının %68’inden fazlası buzulların içinde hapsolmuştur. Kalan yaklaşık %30 oranındaki tatlı su ise yer altındadır. Nehirler, göller gibi yüzeysel tatlı su kaynakları, dünyadaki toplam suyun yaklaşık %1’ini oluşturur. Yeryüzündeki suların buharlaşması, bulutları oluşturması ve sonra yağmur hâlinde yeryüzüne geri dönmesi olayına su döngüsü denir. Su döngüsü, suyun devamlı olarak dünya yüzeyi ile hava arasında sıvı hâlden gaz hâline dönüşmesi olayıdır

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap