Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 113 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Tuna Matbaacılık

Üreticiler, ürettikleri besinin bir kısmını kendi enerjilerini üretmek için kullanırlar. Kalanını ise kendi dokularında besin olarak depolar. Depoladıkları bu besin, dünya üzerindeki tüketicilerin temel enerji kaynağını oluşturur. Tüketicilerden olan otçullar bir bitkiyi yiyerek bitkideki kimyasal enerjiyi kendi vücuduna almış olur. Bu enerjinin bir kısmını yaşamsal işlevlerini yerine getirmek için kullanır. Diğer kısmını ise vücuduna depolayarak onları yiyen etçil canlılara aktarır. Etçiller de otçulları ve birbirlerini yiyerek bu depolanmış enerji kaynağını büyüme, gelişme vb. işlevlerini yerine getirmek için kullanır. Ölen tüm üretici ve tüketici canlıların vücutlarındaki kimyasal enerji ise ayrıştırıcılar tarafından kullanılır.

Bilgi Kutusu

Doğadaki enerjiyle ilişkili tüm işlevlerde termodinamiğin birinci yasası ve ikinci yasası geçerlidir.

Termodinamiğin 1. Yasası
Doğada enerji yoktan var olmaz veya yok edilemez. Ancak çeşitli yollarla bir şekilden ötekine dönüşebilir. Örneğin ışık enerjisi; ısı ve kimyasal enerjiye dönüşebilir. Ekosistemlerde, klo- rofilli canlılar, üretici olarak adlandırıldıkları hâlde aslında sistemin işlemesi için gerekli enerjiyi sıfırdan üretemez. Güneşten gelen bu enerjiyi, sistem tarafından kullanılabilir şekle çevirir.

Termodinamiğin 2. Yasası
Enerji daima daha yoğun ve düzenli bir şekilden daha az yoğun ve dağınık bir şekle dönüşmeye eğilimlidir. Ekosistemlerdeki besin zincirinin bir ögesinden diğerine olan her enerji dönüşümünde, sistemin çevresiyle olan karşılıklı ilişkileri sonucu belli bir ısı alışverişi gerçekleşir.

Ekosistemde güneşten üreticilere, otçul tüketicilere, etçil tüketicilere ve ayrıştırıcılara doğru tek yönlü bir enerji akışı mevcuttur. Elbette başlangıçtaki enerji miktarı bu akış sırasında her canlı ögede sürekli değişime uğrar. Enerjinin büyük bir kısmı o canlı öge tarafından kullanılır. Ancak çok az bir kısmı canlı vücudunda organik maddelerin yapımında depolanarak sonraki basamakta yer alan canlı ögeye aktarılır. Bir kısmı ise çevreye ısı hâlinde yayılır Üretici, tüketici ve ayrıştırıcı arasındaki bu beslenme ilişkileri besin yoluyla madde aktarımını da sağlar. Ekosistemlerdeki madde akışı organizmalar arasında görülen besin zinciri sayesinde gerçekleşir. Aktarılan maddenin ana kaynağı, üreticilerin sentezledikleri organik bileşiklerdir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap