Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 112 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 112 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 112 Cevapları Tuna Matbaacılık

Otçul canlılar (Herbivorlar): İhtiyaçları olan besin maddelerini bazı üreticilerden karşılayan canlılardır. İnek, fil ve kelebek otçul canlılardandır.
Etçil canlılar (Karnivorlar): İhtiyaçları olan besin maddelerini diğer hayvanları (otçullar ve diğer etçiller) yiyerek karşılayan canlılardır. Etçillere örümcekler, aslanlar, şahinler örnek verilebilir.
Hem otçul hem etçil canlılar (Omnivorlar): İhtiyaçları olan besin maddelerini hem üreticileri hem de diğer tüketicileri yiyerek karşılayan canlılardır. İnsanlar, ayılar, maymunlar, kuşların büyük bir bölümü, kaplumbağalar, bazı balıklar, fareler ve domuzlar hem etçil hem otçul canlılara örnektir.

 Ayrıştırıcılar (Çürükçül Canlılar)

Bazı bakteri ve mantarlar besinlerini katı olarak alamaz. Bunlar gerekli olan organik besin maddelerini kokuşmaya yüz tutmuş bitki ve hayvan ölüleri üzerinden ve canlı artıklarından sağlar. Ayrıştırıcı canlıların enzim sistemleri çok iyi gelişmiştir. Bunlar, önce dışarı salgıladıkları enzimlerle besinlerini sindirir, daha sonra küçük molekülleri (monomerleri) doğrudan hücre zarlarıyla alır. Bu şekildeki hete- rotrof beslenmeye çürükçül beslenme denir.

Parazit Canlılar

İki canlıdan birinin faydalandığı, diğerinin zarar gördüğü birlikteliklerdir. Parazit beslenmede yarar gören canlıya parazit, zarar gören canlıya ise konak denir. Bitki parazitlerinden olan ökse otu, kökleri gelişmediğinden toprağa tek başına tutunarak yaşayamaz. Bu nedenle topraktan alacağı su ve mineralleri başka bir bitkiden karşılar. Bunun yanında klorofili sayesinde kendi besinini üretebilir. Ökse otu yarı parazit bitkiye örnektir. Tam parazit bitkiler klorofil bulundurmaz. Üzerinde yaşadığı bitkiden su ve minarel ile organik besin alır. Canavar otu, cinsaçı, küsküt otu tam parazit bitkiye örnek verilebilir. Hayvan parazitleri, iç ve dış parazit olarak iki çeşittir. İç parazitler konak canlının içinde yaşar. Sindirim sistemleri körelmiş olduğundan konak canlının sindirilmiş besinleriyle beslenir. Tenya, kancalı kurt iç parazite örnektir. Dış parazitler konak canlının kanıyla beslenir. Kene, bit, akar, sülük dış parazite örnektir.

Hem Üreticiler Hem Tüketiciler

Hem inorganik maddelerden organik madde sentezleyebilen hem de dışarıdan hazır organik madde alabilen canlıların gerçekleştirdiği bir beslenme çeşididir. Bu grupta yer alan canlıların en bilinenleri böcekçil bitkiler ve öglenadır. Ökaryot tek hücrelilerden olan Öglena, sahip olduğu kloroplast organeli sayesinde ışık varlığında kendi besinini kendisi sentezler. Işık yokluğunda ise dış ortamdan besinini hazır olarak alabilir.

EKOSİSTEMDE MADDE VE ENERJİ AKIŞI

Ekosistemde madde ve enerji akışının dengede olması üretici, tüketici ve ayrıştırıcı canlılar tarafından sağlanır. Tüm biyolojik sistemlerde olduğu gibi ekosistemler de açık sistemlerdir. Ekosistemler işlevlerini sürdürebilmek amacıyla dışarıdan enerji sağlamak zorundadır. Tüm ekosistemler için bu enerji kaynağı güneştir. Hiçbir canlının güneş enerjisini doğrudan yaşamsal faaliyetlerinde kullanması ya da bu enerjiyi depolaması mümkün değildir. Enerjinin kullanılabilir hâle gelmesi, farklı bir enerji türüne dönüşmesi ile gerçekleşebilir. Fotosentez, bu dönüşümü gerçekleştiren olaydır. Kloroplastın yapısında bulunan klorofil gibi özel pigmentler, güneşin ışık enerjisini soğurur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 112 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap