Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 109 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları Tuna Matbaacılık

Etkinlikte uyguladığınız örneklem yöntemiyle bir popülasyondaki birey sayısının belirlenmesi, ekologların ekolojide kullandıkları yöntemlerden biridir. Ekologlar, ekosistemdeki canlıların çeşitliliğinin belirlenmesi, habitatların tespiti, canlıların çevrelerine uyumu, canlıların biyosfer içindeki dağılışını etkileyen ekolojik faktörler gibi konularda da çeşitli yöntemler kullanırlar. Ekologlar, çoğunlukla problemlere ekosistem düzeyinde yaklaşmakla birlikte organizma, popülasyon, komünite alt düzeyleri ve biyom gibi üst düzeyleri de çalışmalarında kullanırlar.

Aşağıda ekologların incelediği bu konulardan olan ekolojik faktörlerin neler olduğu verilmiştir. Penguenlerin genellikle buzlarla kaplı Antarktika’da yaşadığı düşünülür. Oysa Ekvator’da bulunan Galapagos Adaları en küçük penguen türünün (Spheniscus mendiculus, Sfeniskus mendikulus) habitatıdır. Galapagos penguenleri küçük balıklarla beslenir. Güneydeki soğuk sularda yaşayan bu balıklar beslenmeleri için okyanus akıntılarına bağımlıdır. Bu okyanus akıntıları bölgede esen egemen rüzgârların (Alize rüzgârlarının) etkisiyle oluşur. Ancak 20 yılda bir bu rüzgârın esmediği dönemler olur. Bunun sonucunda Galapagos Adaları bölgesindeki sular ısınır ve okyanus akıntısı kesilir. Bölgedeki balık popülasyonu azalır. Sonuç olarak penguenlerin çoğu yiyecek bulamadığı için ölür. Ancak akıntıların yeniden başlamasıyla penguen popülasyonunda artış görülür.

Galapagos penguenleri örneğinde olduğu gibi, bir ekosistemdeki organizmayı yaşamının herhangi bir evresinde dolaylı ya da doğrudan etkileyen faktörlere ekolojik faktörler denir. Ekologlar, canlılar üzerinde etkili olan ekolojik faktörleri abiyotik (cansız) ve biyotik (canlı) faktörler olarak ikiye ayırır. Galapagos adalarında balık sayısında görülen değişim ve buna bağlı olarak penguen popülasyonunun etkilenmesi biyotik faktörlere, rüzgârların değişimi, suların ısınması ise abiyotik faktörlere örnektir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 109 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap