Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 106 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Tuna Matbaacılık

Hava, su, sıcaklık, rüzgâr, besin, barınak ve canlılar gibi faktörler bir ekosistemin bileşenleridir. Bu açıdan bakıldığında yerküre dev bir ekosistemdir. Bunun yanında bir kıta, bir okyanus da ekosis- tem olarak kabul edilebileceği gibi bir orman, çayır, göl hatta akvaryum da birer ekosistemdir. Nasıl bir organizma tek başına var olamazsa bir ekosistem de tek başına var olamaz. Her ekosistem, diğer ekosistemlerle ilişkilidir. Örneğin bir göl ekosistemi, orman ekosistemi tarafından çevrili olabilir. Bu iki ekosistem arasında etkileşim vardır. Diğer ekosistemler de birbiriyle ilişkilidir.

Dünyadaki bütün ekosistemler birlikte biyosferi oluşturur. Biyosfer yerkürenin hava, kara ve su ortamında canlıların yaşadığı alanları kapsar. Biyosfer, atmosfer içinde yaklaşık 10.000 metre yüksekliğe kadar uzanır. Bu yükseklikte bazı bakterilere ve mantarların sporlarına rastlanmıştır. Yüksek dağların özellikle Everest’in çevresinde kuşların 8.200 metre kadar yükseklerde uçtukları tespit edilmiştir. Karasal ortamdaki bazı hayvanların da 6.700 metre yükseklikte yaşayabildiği bilinmektedir. Biyosfer, denizin derinliklerinde 5.000, toprağın içinde de yüzlerce metre derinlere kadar iner. Örneğin maden ocaklarından çıkarılan kayalarda bakterilere rastlanmıştır.

Ekosistemde Oluşabilecek Herhangi Bir Değişikliğin Sistemdeki Olası Sonuçları

Ekosistem içindeki mevcut dengeye “ekosistem dengesi” denilmektedir. Doğal denge bozulduğunda ekosistem dengesi de bozulur ve bu durum ekolojik sorunların yaşanmasına neden olur. Bu dengenin bozulmasından tüm canlı ve cansızlar etkilenir. Ekosistemin temel unsurlarını oluşturan iklim, toprak, hava, su gibi cansız faktörlerin yanı sıra bitki, hayvan gibi canlı faktörlerin olumsuz yönde değişmesi çevrenin ekolojik özelliklerini de değiştirmektedir. Çevresel koşulların dolayısıyla komünitelerin değişimi ekosistemleri de etkiler. Örneğin Karadeniz ekosistemi, sudaki nitrat ve fosfat tuzlarının yoğunluğunun artması sonucu değişime uğramıştır. Bu değişim sudaki planktonların çoğalmasına ve planktonlarla beslenen hamsi miktarının artışına sebep olmuştur. Ancak 1988’den beri Karadeniz, Kuzeybatı Atlantik’ten tesadüfen taşındığı sanılan ve obur bir zoop- lankton tüketicisi olan bir ktenefor türü (Mnemi- opsis leidyi / Nemiopsis leydi) tarafından istila edilmiştir. Kteneforun varlığı, Karadeniz’de avlanan hamsi balığı miktarlarında son yıllarda görülen ani düşüşte en etkin faktör olarak göze çarpmaktadır. Aynı yolla Ekim 1997’de gelen yeni istilacı tür Beroe ovata(Berö ovata), diğer ktenofor türleri üzerinden beslenerek komüniteyi ve ekosistemi etkilemiştir.

İklim, ekosistemi etkileyen cansız etmenlerden biridir. İklimdeki değişim ekosistemin fiziksel ve biyolojik yapısını derinden etkiler. Bu durum, birçok hayvan türünün şimdiden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına, birçoğunun da eski yaşam ve yayılma alanlarının daralmasına neden olmaktadır. Örneğin Kuzey Kutbu’ndaki ısınma dünyanın geri kalanından iki kat daha hızlı gerçekleşmektedir. Kuzey Kutbu’nun uydudan çekilen fotoğraflarını inceleyen bilim insanları, erimenin hızlandığını açıkladılar. Buzulların erimesi, öncelikle yaşam alanı buzullar olan kutup ayılarını ve diğer canlıları birinci dereceden etkilemekle birlikte deniz suyu seviyesinde yükselmeye, sellere ve deniz seviyesindeki alanların sular altında kalmasına da yol açacaktır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap