Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 102 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 102 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 102 Cevapları Tuna Matbaacılık

EKOSISTEM EKOLOJİSİ

Ekoloji sözcüğü, ilk kez 1869 yılında Alman bilim insanı Ernst Haeckel (Örnist Hekel) tarafından kullanılmıştır. Ancak ekolojinin bir bilim dalı olarak tanınması 1900’lü yılları bulmuştur. Ekoloji, canlıların birbirleri ve cansız çevreleriyle olan ilişkilerini, bu ilişkilere bağlı süreçleri inceleyen bilim dalıdır. Ekolojinin temeli ilk toplumla- ra dayanır ve yaşamsal etkinliklerle yakından ilişkilidir. İlk insanlar, hangi bitkilerin tüketilebileceğini, bu bitkilerin nerede yetişeceğini, avlanabilecek hayvanların nerede yaşadığını ve hangi hayvanın gece hangi hayvanın gündüz aktif olduğunu bilmek zorundaydı. Tüm bu soruların cevapları ekolojinin içinde gizlidir. Ekoloji; doğanın dokusu, doğadaki süreçler, maddelerin döngüsü, enerjinin akışı, biyolojik yaşam birliklerinin zaman içindeki değişimi gibi konuları araştırır; bazı türlerin nerede bulunduğu ve neden orada olduğu gibi sorulara yanıt arar. Ekoloji sözcüğü, kökeni Yunanca olan “oikos” ve “logos” sözcüklerinden türemiştir. “oikos” ev, “logos” ise bilim anlamına gelir. Kısaca ekoloji “ev bilimi” ya da “ev idaresi” anlamındadır. Aslında ekolojiyi en iyi şu söz anlatır: Ekoloji, insanoğlunun evini araştırmasından başka bir şey değildir. Bu bölümde ekosistem yapısını, canlılar arasındaki beslenme ilişkisini, ekosistemdeki madde ve enerji akışının nasıl gerçekleştiğini ve madde döngülerini öğreneceksiniz

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 102 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap