Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları Tuna Matbaacılık

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Tuna Matbaacılık Sayfa 101 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 101 Cevapları Tuna Matbaacılık

EKOSİSTEM EKOLOJİSİ VE GÜNCEL ÇEVRE SORUNLARI

Hazırlık Soruları

1. Doğada yaşayan canlıların birbirine neden gereksinim duyarlar?

  • Cevap: Canlılar, doğada diğer canlılardan bağımsız olarak yaşayamaz aksine birbirleriyle sürekli ilişki içinde bulunur. Bir bölgede birbirleriyle ilişki içinde bulunan farklı türlere ait popülasyonların oluşturduğu topluluğa komünite denir.

2. Doğal denge veya ekolojik denge nedir? Araştırınız.

  • Cevap:

Doğal Denge: Doğal denge kavramı insan müdahalesi olmaksızın doğada bulunan organizmaların kendi kendine oluşturduğu döngüyü tanımlar. Dünyada yaşamın yegâne koruyucusu olarak da nitelenebilir.

Ekolojik Denge: Ekolojik denge, insan, hayvan, bitkilerin tabiatta hayatlarını sürdürebilmesi ve birlikte yaşayabilmesi için birbirlerini tamamlamaları ve birbirlerinden istifade etmek istemeleriyle oluşan tabii dengedir.

3. Küresel ısınma, küresel iklim değişimi ne demek araştırınız? Küresel iklim değişikliğinin canlılar üzerindeki etkisi neler olabilir?

  • Cevap: Atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların, yer kabuğu ve denizlerin ortalama sıcaklıklarında artışa neden olmasına küresel ısınma (iklim değişikliği) denir.

Kutuplardaki buzulların erimesine ve paralel olarak burada yaşam süren canlıların yaşam alanlarının daralmasına neden olmaktadır.

Eriyen buzullarla beraber deniz sularının düzeyi yükseliyor. Uzmanlar zaman içerisinde buzullarda meydana gelen bu erimelerden dolayı birçok ülkenin sular altında kalacağını belirtmektedir.

Deniz sularının artmasıyla deniz kenarında ki topraklar suya gömülüyor ve neticesinde toprak kaybı yaşanıyor. Bu durum zaman içerisinde ciddi derecede kara parçası küçülmesine neden olacağı aşikardır.

Küresel ısınmayla beraber birtakım yerlerde şiddetli kuraklıklar ortaya çıkmaktadır. Bu durum zaman içerisinde bitki örtüsünün yok olmasına ve insanların besin sıkıntısı çekmesine neden olacaktır.

Küresel ısınmayla beraber mevsimler istikrarını kaybetmekte ve birçok coğrafyalarda seller fırtınalar yaşanmakta. Ülkemizde dahi yaşanan aşırı sıcakların ve soğukların en büyük nedeni şüphesiz küresel ısınmadır.

Mevsimlerin tamamen yaşanamaması hayvan çeşitlerinin üreyememesine ve birçok hayvan ırkının ortadan kalkmasına sebep oluyor. Ülkemizde de artık sadece yaz ve kış mevsimleri yaşanmaktadır. İlkbahar ve sonbahar etkisini ciddi oranda kaybetmiştir.

10. Sınıf Tuna Matbaacılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap