Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı

“10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları Berkay Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 49 Cevabı

Mayoz bölünme özel bir bölünme çeşididir. Üreme hücreleri, mayoz bölünme ve farklılaşma süreci sonucunda oluşur. Vücudumuzdaki her hücre mayoz geçirebilir mi? Mayoz bireyin yaşamının devamlılığı için zorunlu mudur?

  • Cevap: Mayoz bölünme kalıtsal çeşitliliği arttıran bir bölünmedir. Eğer bu vücut hücreleri mayoz bölünme geçirseydi her yaralandığında yeni oluşan hücreler farklı olurdu ve dolayısıyla ortaya bazı problemler çıkabilirdi. Bu yüzden mayoz bölünme sadece kalıtsal çeşitliliğin önemli olduğu eşey hücreleri olan yumurta ve sperm hücrelerinde görülür. Bunlar dışındaki vücut hücreleri mitoz bölüme geçirir. Verilen sorunun cevabı: HAYIR Vücudumuzdaki her hücre mayoz bölünme geçirmez. Açıklayıcı olması bakımından mayoz bölünmeyi hatırlayalım. Mayoz bölünme sadece eşeyli üreyen canlılarda üreme ana hücrelerinin (2n) yani gametlerinin oluşmasını sağlayan bölünmedir. Mayoz bireyin yaşamının devamlılığı için zorunlu mudur? Mayoz, gamet oluşumunu sağlar; ki bu da diploid germ hücrelerinden haploid eşey hücrelerinin  yani cinsel üreme için gerekli olan hücrelerin oluşumu  demektir. Mayoz bölünme ile eşey hücreleri yani sperm ve yumurta hücreleri oluşur. Yani; Mayoz bireyin yaşamının devamlılığı için zorunludur. Böylelikle yavru hücreler büyüyerek yeni bireyler meydana getirebilir.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Berkay Yayıncılık Sayfa 49 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap