Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

“10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 1 Cevapları Berkay Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Berkay Yayıncılık Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Yaşamın sırlarla dolu dünyasında hücrenin bölünme programı nasıl çalışır?

  • Cevap: Hücreler ya canlıların büyüyüp gelişmesi, rejenerasyonu ve dokularının yenilenmesi ya da üreme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla bölünür. Bölünmelere detaylarıyla geçmeden önce hücrelerin niçin bölündükleri konusundaki görüşlere yer verelim. Hücre, büyüklük bakımından belirli bir sınıra ulaştığı zaman, kuramsal olarak ikiye bölünmesi gereklidir. Çünkü hücre genel olarak bir küre şeklinde düşünülürse, büyümede hacim yüzey orantısı r3 / r2 ‘dir. Yani hacim yarıçapın küpüyle artarken, yüzeydeki büyüme yarıçapın karesine bağımlı kalır ve bir süre sonra hücrenin yüzeyi gerek besin alış verişini gerek artık maddelerin atılımını ve gerekse gaz alış verişini bütün hücreye sağlayamayacak duruma gelir ve hücre, yüzeyini artırmak amacıyla bölünmeye başlar. Ayrıca büyüyen hücrede sitoplazma çekirdek oranı arttığından ve çekirdeğin etki alanı sınırlı olduğundan bu durum hücreyi ölüme sürükleyebilir, dolayısıyla hücreyi bölünmeye zorlar.

Bütün hücreler aynı şekilde mi bölünür?

  • Cevap: Hayır. Bitki hücresi Ara Plak oluşumu ile hayvan hücresi boğumlanarak bölünür. Amitoz bölünmede iğ ipliği oluşmaz ve çekirdek ve sitoplazma boğumlanarak bölünür.

Hücre bölünmesi sırasında kalıtım materyali nicelik ve nitelik olarak nasıl korunur?

  • Cevap: Hücre bölünmesi sırasında kalıtım materyali nicelik ve nitelik bakımından incelersek;Nicelik bakımından üreme için MAYOZ bölünme görevlidir.Nicelik bakımından Mitoz bölünmede ise önce DNA kendini iki katına çıkartır. Daha sonra Anafaz ve Telofazda iki ayrı hücreye dağıtılır.Nitelik olaraksa; DNA eşlendikten sonra bir kontrol safhasına girer. Bu kontroller interfazda G0, G1 ve G2 aşamalarında kontrol edilir.

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Berkay Yayıncılık Sayfa 14 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap