Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 206 Cevabı

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 206 Cevabı

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 206 Cevapları 2017 – 2018” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 206 Cevabı

Etkinliğin Adı: Biyolojik Birikim
Etkinliğin Amacı: Besin zinciri ve biyolojik birikim arasında ilişki kurma

Araştırmacılar bir göl ekosistemine tarım alanlarından taşınan PCB (Poliklorürlü bifeniller) adı verilen tarım ilacının etkisini incelemek için bir çalışma yapıyorlar.
Bunun için tarım alanına yakın bir gölde bulunan besin ağından seçtikleri bir besin zincirinin farklı düzeyindeki canlılardan örnekler toplayarak bunların vücutlarındaki PCB miktarını belirliyorlar. Buna göre bir bitkisel planktonun bünyesinde 0,025 ppm, bununla beslenen hayvansal planktonun bünyesinde 0,123 ppm, bu hayvansal planktonlarda beslenen küçük balıklarda 1,04 ppm, daha büyük etçil balıklarda bu miktar 4,83 ppm PCB bulunuyor. Aynı göldeki martilarda ise bu miktarın 124 ppm olduğu belirleniyor. (ppm: 1 litre çözeltideki çözünen madde miktarının mg cinsinden kütlesi. (mg/L = ppm)

Sonuçlandıralım

1. Besin zincirinin yer aldığı ortama PCB karışmasının sonuçlarının neler olabileceğini tartışınız.

  • Cevap:

2. Verilen besin zincirindeki canlıları üreticilerden tüketicilere doğru sıraladığınızda PCB miktarının biyolojik birikimi ilgili ne söyleyebilirsiniz?

  • Cevap:

3. Besin zincirinin hangi basamağında yer alan canlıda biriken PCB’nin miktarı en fazladır? Neden? 

  • Cevap:
Biyoloji Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap