Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları 2017 – 2018” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı 

13. X kromozomunda taşınan çekinik bir özelliğin kalıtım şeması aşağıdaki soyağacında verilmiştir.

K, L, M bireylerinin 1, 2, 3 numarayla gösterilen bireylerele yapacakları evliliklerinden olacak çocuklarda, bu özellikle ilgili,
I. K’nın evliliğinden doğacak kız çocukların hiçbirinde bu özellik görülmez.
II. L’nin evliliğinden doğacak erkek çocukların hepsinde bu özellik görülür.
III. L’nin evliliğinden doğacak kız çocukların hepsi bu özellik yönünden taşıyıcıdır.
IV. M’nin evliliğniden doğacak erkek çocukların hiçbirinde bu özellik görülmez. yorumlarından hangilerinin doğruluğu kesin değildir?
A) Yalnız II
B) Yalnız IV
C) I ve II
D) I ve III
E) III ve IV

  • Cevap: B

Nedeni: İnsanlarda, dişiler 44 + XX, erkekler ise 44 + XY kromozom formülüne sahiptirler. Buna göre, erkek çocuktaki X kromozomu annesinden gelirken, Y kromozomu ise babasından gelir. Kız çocuklarda ise iki X kromozomundan biri anneden diğeri ise babadan gelir. Buna göre, öncülleri tek tek inceleyelim. K erkeği (XRY) kromozom yapısındadır. Hastalık yönüyle çekinik gen taşımadığından, anne hasta bile olsa hiçbir kız çocuk hasta olamaz. Çünkü babadan hep sağlam XR kromozomunu alacaktır. L dişisi (XrXr) kromozom yapısındadır. Bu anneden doğacak erkek çocuklarX kromozomlarını annelerinden alacaklarından hepsi hasta (XrY) olacaktır. L’nin kocası, XRY kromozom yapısındadır. Bu ailenin kız çocukları annesinden Xr kromozomunu, babasından ise XR kromozomunu alacaktır. Bu nedenle hepsi XRXr, yani taşıyıcı olacaktır. M’nin kromozom yapısı XRXr şeklindedir. Çünkü babası XRY kromozom yapısına sahiptir. Bu nedenle M’nin erkek çocukları % 50 ihtimalle renk körü olacaktır.

14. Aşağıdaki soyağacında bir ailedeki bireylerin kan grubu fenotipleri verilmiştir.
Bu soyağacında numaralandırılmış bireylerden hangisinin kan grubu genotipi aşağıdaki gibi olamaz?
A) 4. bireyin genotipi: BO Rr B) 5. bireyin genotipi: AO Rr
C) 3. bireyin genotipi: AA rr D) 2. bireyin genotipi: A0 Rr
E) 1. bireyin genotipi: 00 Rr

  • Cevap: C

İnsanda kan grupları çok alelliğe örnektir. A ve B eş baskın, 0 çekinik özelliktedir. Rh+ baskın gen, Rh- çekinik gendir. Kan alışverişlerinde kişinin kan grubunun Rh faktörü de önemlidir. 3. Bireyin genotipi AArr olamaz çünkü bu bireyin annesi 0 (genotipi 00 demektir) kan grubu olduğundan genotipinde mutlaka 0 kan grubu geni bulunmak zorundadır.

Biyoloji Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap